Jak założyć własną firmę i czy to kosztuje?

Założenie własnej działalności to szansa na rozwój szczególnie dla osób pomysłowych i przedsiębiorczych. Prowadzenie i utrzymanie firmy wymaga ogromnego nakładu pracy, ale sama rejestracja działalności nie jest sprawą skomplikowaną. O jakich kwestiach należy pamiętać podczas tego procesu?

 

Pomysł na działalność – pierwszy krok do założenia firmy?

 

Prowadzenie jakiegokolwiek typu działalności bez biznesplanu i własnego zabezpieczenia finansowego to dwa podstawowe błędy, popełniane przez młodych przedsiębiorców. Szczegółowy biznesplan, połączony z dokładnym badaniem rynku można wykonać: samodzielnie, we współpracy z Urzędem Pracy, z pomocą firmy konsultingowej. Na wstępnym etapie najważniejsze jest oszacowanie tzw. kosztów stałych i zaplanowanie skutecznej kampanii marketingowej.

 

Rejestracja działalności

 

Przedsiębiorcy, rejestrujący działalność po raz pierwszy, mogą liczyć na wiele udogodnień. Alternatywą dla wniosku składanego osobiście w urzędzie gminy lub miasta jest rejestracja firmy w systemie on-line za pośrednictwem strony: https://prod.ceidg.gov.pl/. Wypełnienie i wysłanie wniosku CEIDG-1 drogą elektroniczną jest szybkie i bezpłatne, ale dostępne jedynie dla:

 

  • posiadaczy tzw. profilu zaufanego w systemie ePUAP,
  • osób, posługujących się podpisem elektronicznym.

 

Przed złożeniem wniosku należy też podjąć decyzję odnośnie kluczowych kwestii, związanych z naszą firmą. Na tym etapie należy podać m.in.:

W tym dziale  Jak umilić sobie czas w biurze

 

  • pełną nazwę firmy,
  • główne i dodatkowe kody PKD naszej działalności (kody dodatkowe można dodawać/zmieniać już w trakcie prowadzenia firmy),
  • formę prawną i wybraną formę opodatkowania firmy,
  • miejsce prowadzenia działalności i przechowywania dokumentacji,
  • nazwę podmiotu, prowadzącego księgowość (możemy też prowadzić księgowość samodzielnie),
  • szacunkową liczbę zatrudnionych.

 

Niezależnie od metody rejestracji, przedsiębiorca otrzymuje potwierdzenie złożenia wniosku a wprowadzone dane są natychmiast przekazywane do Głównego Urzędu Statystycznego, ZUS-u i Urzędu Skarbowego.

 

Obowiązki względem ZUS i US

 

Przepływ informacji pomiędzy rejestrem CEiDG a urzędami nie zwalania przedsiębiorcy z pewnych obowiązków. W przypadku ZUS-u niezbędnym jest złożenie w odpowiednim urzędzie druku ZUS ZUA (rejestracja ubezpieczonego) lub ZUS ZZA. Przedsiębiorcę czeka też złożenie deklaracji ZUS DRA za pierwszy okres rozliczeniowy. Wizyta w Urzędzie Skarbowym jest niezbędna m.in. w przypadku osób, zgłaszających się dobrowolnie (lub mających taki obowiązek) jako czynny płatnik podatku VAT. Przedsiębiorca składa w takim wypadku formularz VAT-R. Złożenie wniosku nie jest obciążone żadnymi opłatami.

 własna firma

Koszty, związane z zakładaniem firmy

 

Zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej – czyli obecnie najchętniej wybieranej formy działalności – nie wiąże się z żadnymi kosztami rejestracyjnymi. Opłatami nie będą też obciążeni przedsiębiorcy, zakładający spółkę cywilną. Ewentualnym kosztem na samym starcie działalności może być wyrób pieczątki czy materiałów reklamowych oraz opłaty, związane z założeniem i prowadzeniem firmowego konta bankowego.

W tym dziale  Rodzaje katalogów reklamowych

 

Co istotne, z opłatami za rejestrację muszą się jednak liczyć osoby, które zdecydują się na założenie spółki handlowej. W takim wypadku opłaty wniesiemy za: wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, usługi notariusza oraz niektóre czynności cywilnoprawne.