Kiedy warto iść na studia podyplomowe?

W obecnej sytuacji na rynku pracy dyplom wyższych studiów nie wystarcza, by zdobyć upragnioną pracę. Po skończeniu studiów warto poszukać pracy, by przekonać się, co lubimy i w czym czujemy się dobrze. Kiedy już będziemy wiedzieć, zapiszmy się na studia podyplomowe, które są inwestycją w siebie.

Jak wybrać studia podyplomowe?

Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki związane z przebiegiem kariery, musimy wiedzieć, co chcemy osiągnąć. Jeśli nie będziemy znać celu, trudno będzie określić odpowiednią drogę zawodową. Zidentyfikowanie swoich potrzeb nie jest trudne, jeśli jasno określimy ścieżkę kariery zawodowej i dobrze znamy swoje predyspozycje. Jeśli nie potrafimy rozpoznać swojego potencjału, spotkajmy się z doradcą zawodowym, który obiektywnie oceni sytuację i przedstawi nam wizje rozwoju, zgodne z naszymi oczekiwaniami. Specjalista doradzi, co warto zrobić i czy zapisanie się na studia podyplomowe jest dobrym pomysłem.

Jakie studia podyplomowe warto podejmować?

Lepiej podejmować studia podyplomowe związane z naszym bazowym wykształceniem. W ten sposób zdobędziemy dodatkową wiedzę z dziedziny, na której dobrze się znamy. Na dobrze dobranych studiach podyplomowych uzupełnimy swoją wiedzę, a poruszana na zajęciach tematyka nie będzie czymś zupełnie dla nas nowym. Możemy sami też zastanowić się, czego warto się douczyć, by być konkurencyjnym na rynku pracy. A być może podpowie nam to pracodawca? W każdej dziedzinie wiedzy jest wiele odłamów, a chcąc być konkurencyjnym na rynku pracy musimy się wyspecjalizować. Tłumacz może wyspecjalizować się w konkretnych zleceniach, np. dotyczących handlu czy konkretnych urządzeń, a prawnik zajmować się sprawami związanymi z działalnością spółek. Jeśli dobrze opanuje wybraną tematykę, stanie się idealnym usługodawcą dla kontrahentów. Zawsze warto zapisać się na studia podyplomowe, na których będziemy doskonalić kompetencje miękkie, czyli zdolność komunikacji werbalnej i niewerbalnej, asertywność, empatię, umiejętność kooperacji, rozwiązywania problemów czy autoprezentacji. Takie zdolności są przydatne w czasie pracy z ludźmi. Sprawna i dobra komunikacja pozwoli uniknąć konfliktów i ułatwi porozumienie ze współpracownikami. Na tego typu podyplomówki warto się zapisać, gdy zmieniamy stanowisko pracy i będziemy kierować zespołem, a nigdy tego nie robiliśmy.

W tym dziale  Remont przez certyfikowanego wykonawcę – dlaczego warto?

Dobrze prowadzone studia podyplomowe to świetna okazja do poszerzenia swojej wiedzy i doskonała inwestycja w siebie. Nawet doświadczony pracownik nie powinien rezygnować z okazji do nauki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *