Opuchnięte dłonie, problem wielu osób

Jedną z niezbyt przyjemną dolegliwością, aczkolwiek dość często występującą są spuchnięte dłonie. Ręce mogą puchnąć z wielu powodów, większość z nich nie zagraża zdrowiu, ale są też takie, które są pierwszym sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego.

Obrzęk dłoni nie należy do najbardziej przyjemnych rzeczy, które mogą się przytrafić Problem ściągnięcia obrączki, zaciśnięcia dłoni, to jedne z rezultatów spuchniętych dłoni, które mogą zdarzyć się dość często. Kiedy zacząć się martwić?

Cztery objawy, każdy z nich inny. Część można wyleczyć domowymi sposobami. Pozostałe objawy często wymagają rehabilitacji i leczenia. Niekiedy konieczny jest także zabieg, który przyniesie ulgę cierpiącemu. Dlaczego dłonie puchną, i jakie są metody leczenia?

Zespół ciśnienia nadgarstka

Jest to dolegliwość, na którą kobiety choruję pięć razy częściej od mężczyzn. Powodu zespołu ciśnienia nadgarstka jest nadużywanie ręki przy komputerze oraz przy pracach domowych. Powodem jest uciskający nerw wewnątrz nadgarstka, co powoduje ból i pieczenie.

Osoba cierpiąca na ten zespół powinna dać odpocząć dłoni. Warto zaopatrzyć się w specjalną opaskę uciskowa w aptece lub sklepie ortopedycznym. Warto też wspomóc się maściami wzbogacone w witaminy B6.

 

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choruje na nią aż 70% populacji po 60 roku życia. Choroba ta atakuje bardzo silnie dłonie, gdzie podczas stanu zapalnego gromadzony jest płyn wysiękowy.  Aby wyleczyć tę dolegliwość konieczna może być rehabilitacja, krioterapia, kąpiel wirowa rąk i ultradźwięki.

W tym dziale  Skuteczne leczenie zawrotów głowy i zaburzeń równowagi? Poznaj Rezonans Stochastyczny

Można także wspomóc się ćwiczeniami w domu. Miękką piłeczkę ściskaj, stykaj kciuki palcem oraz stosuj żele z zawartością składników przeciwzapalnych.

Obrzęk limfatyczny

Przyczyną jest uszkodzenie układu limfatycznego oraz zły przepływ chłonki.

Podczas choroby puchnie cała dłoń lub tylko palce. Opuchlizna może być okresowa, np. tylko wieczorem lub po wysiłku fizycznym.

Choroba ta może być wrodzona, o podłożu genetycznym. Najczęściej dotyka jednej kończyny, chociaż nie wykluczone jest, że wystąpi w obu dłoniach.

Obrzęk limfatyczny może być spowodowany także wypadkiem, gronkowcem i paciorkowcem.

Leczenie polega na masażu pneumatycznym, oraz zakładanie bandaża, by uciskał jedynie w okolicach nadgarstka.

Łuszczycowe zapalenie stawów

Problem ten występuje jedynie osób zmagającymi się z dolegliwościami łuszczycy. Choroba ta dotyka co trzeciego chorego. Sam jednak początek nie musi wystąpić u osób z łuszczycą, gdyż może objawić się z pominięciem objawówi) skórnych.

Jedną z cech charakterystycznych choroby jest to, ze może dotyczyć zapalenia tylko jednego palca, o nawracającej częstotliwości.

Podczas leczenia stosuje się leki przeciwzapalne, leki biologiczne oraz glikokortykosteroidy.

Jednym ze sposobów na przyniesienie ulgi pacjentowi jest punkcja stawu oraz odessanie płynu zapalnego.