3 najtrudniejsze zadania księgowej

Księgowa to osoba zajmująca się obsługą finansową firm, a do jej zadań należy troska o sprawy finansowe firmy w taki sposób, by przedsiębiorstwa działały bez zarzutu. Osoba taka musi być wyposażona nie tylko w praktyczne umiejętności potrzebne w jej zawodzie, ale także wiele cech i wrodzonych predyspozycji. Z jakimi zadaniami musi się mierzyć? Specyfika jej pracy wymaga pracy z programem do rachunków. Jakie oprogramowanie powinna wybrać?

Co musi umieć księgowa? Zanim uruchomi program do rachunków

Księgowa to osoba prowadząca księgi rachunkowe, a w zakres jej obowiązków wchodzi także dekretacja dokumentów, prowadzenie terminowej prawidłowej ewidencji księgowej, a także zajmowanie się prowadzeniem aktualnych rozliczeń. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż musi sprawdzać także bieżącą kontrolę finansowo-księgową, sporządzać wszelkie deklaracje ZUS, PIT oraz CIT czy prowadzi rejestr podatku VAT.

Księgowa pracuje z ludźmi. Dlaczego to może być trudne?

W pracy księgowej duże trudności może sprawiać współpraca z ludźmi – w dużej firmie wiele osób musi dostarczać rachunki, a jeśli ktoś nie jest chętny do wywiązywania się z tych zobowiązań, sytuacja nie będzie przyjemna. Ponadto pracownicy przychodzą, prosząc o różnego rodzaju zaświadczenia. Chcąc nawiązać poprawne relacje ze współpracownikami, księgowa musi mieć wysoką kulturę osobistą, która ceniona jest u każdego pracownika. Profesjonalna, ale mało kontaktowa księgowa będzie miała trudności z porozumieniem się.

W tym dziale  Najczęściej wykorzystywane programy w przedsiębiorstwach

Praca z komputerem a codzienność księgowej. Zawiłości programu do rachunków

W pracy księgowej konieczne jest korzystanie z komputera. Obecnie większość faktur czy rachunków przekazywana jest w ten sposób, a pracownik obsługuje program do rachunków, który usprawnia codzienną pracę. Księgowa musi sprawnie obsługiwać oprogramowanie, a także dbać o to, by był on na bieżąco aktualizowany i zgodny z obowiązującymi przepisami. Powinna brać udział w wyborze oprogramowania, bo to ona będzie na nim pracować. Warto sprawdzić, czy otrzymało ono Certyfikat zgodności z Ustawą o Rachunkowości. Dobrej jakości program działa tak, że można wykonywać oczywiste operacje, jak naliczanie i drukowanie deklaracji podatkowych, wyliczanie składek ZUS i deklaracji, obsługiwać korektę list płac, umożliwiać wysyłanie e-deklaracji do Urzędu Skarbowego. Księgowa zawsze w gotowości. Czy program do rachunków powinien działać w trybie online?
Klienci czy szefowie często wymagają, by z każdego miejsca na ziemi i o każdej porze mieć dostęp do bieżących informacji na temat sytuacji finansowej i majątkowej firmy. W dużych firmach księgowa zarabia dużo, ale żąda się od niej dużej dyspozycyjności – czasami pewne sprawy musi załatwić natychmiast. W takiej sytuacji lepiej wybrać program do rachunków umożliwiający pracę w modelu usługowym. Daje on dostęp do dokumentów i danych przez 24 godziny na dobę, z dowolnego miejsca, w którym klient ma połączenie z internetem. Dzięki temu szef może w każdej chwili sprawdzić stan finansowy firmy, co może się przydać choćby w czasie negocjacji biznesowych.
Dobra księgowa każdego dnia ma dużo pracy i musi się borykać z wieloma problemami i zadaniami. Powinna dobrze współpracować z ludźmi i bezbłędnie wypełniać swoje obowiązki, także pracując z programem do rachunków.

W tym dziale  Jaka klimatyzacja do mieszkania?

Więcej informacji: https://reset2.pl/oferta/standard/r2faktury

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.