Co to jest digitalizacja? Odpowiadamy!

Digitalizacja to nic innego, jak przeniesienie w formie zdjęcia tradycyjnych papierowych materiałów takich jak książki, dokumenty, rysunki czy obrazy. Pierwotnie zaczęła być stosowana w bibliotekarstwie, jako sposób na zabezpieczenie starodruków i innych unikalnych egzemplarzy rękopisów czy książek, pozwalając jednocześnie na powszechny dostęp do nich. Zdjęcie oryginału jest wykonywane za pomocą skanera, a następnie poddawane jest obróbce cyfrowej, co poprawia jakość i ułatwia przeszukiwanie na przykład dużego wolumenu poprzez optyczne rozpoznawanie znaków. Jednak digitalizacja przydatna jest nie tylko w bibliotece – w poniższym artykule powiemy, jak można przede wszystkim korzystać z niej w biznesie, a nawet w domu.

Digitalizacja w firmie

Digitalizacja jest obecna w większości rodzajów biznesów, choć w niektórych branżach pojawiła się znacznie wcześniej. Jako pierwsze rewolucję dostrzegły sektory, które charakteryzują się „produkowaniem” dużej ilości umów oraz dokumentów, i które muszą być przechowywane przez okres kilku lub kilkunastu lat. Pierwsze kopie umów w formie elektronicznej pojawiły się więc w bankowości i szeroko rozumianej branży finansowej, jak ubezpieczenia czy inwestycje, a także w doradztwie finansowym i biznesowym. Taka forma była między innymi wykorzystywana już w latach ’90 ubiegłego wieku w przypadku działalności domów maklerskich, gdzie pełnomocnictwa klientów do nabywania konkretnych walorów czy opcji maklerzy pozyskiwali i przechowywali w formie elektronicznej. W działalności międzynarodowych firm pozwala to na szybszy obieg dokumentacji, co często związane jest z zawieraniem kontraktów na odległość lub zakupów większej ilości towaru.
Niestety digitalizacja nie dotarła jeszcze do najbardziej potrzebującego go sektora, jakim jest szeroko rozumiana administracja publiczna. Oczywiście część wniosków do różnych instytucji możemy już złożyć w formie elektronicznej, ale już otrzymanie decyzji urzędowej w ten sposób jest niemożliwe. Jest to na pewno ten obszar, który wymaga zdecydowanego rozwoju na wzór gospodarek zachodnich, jak choćby Wielkiej Brytanii czy krajów skandynawskich.

W tym dziale  Oklejanie witryn sklepowych – jak zwiększyć sprzedaż?

Digitalizacja w domu

Oczywiście, że możemy używać digitalizacji w domu i to w bardzo wielu dziedzinach. Po pierwsze odświeżanie starych zdjęć wykonywanych jeszcze tradycyjnymi metodami, czy przegrywanie starych taśm magnetofonowych czy VHS. Co ważne digitalizacja pozwala na cyfrową obróbkę obrazu i dźwięku, co daje nam możliwość po raz kolejny wspominać minione chwile w naturalnych żywych kolorach oraz w czystym i pełnym brzmieniu. Inny dobry pomysł, to digitalizowanie prywatnych dokumentów, pism urzędowych, itp., których nie musimy mieć w oryginale, ale chcemy posiadać. W ten sam sposób możemy rozwiązać problem notatek ze studiów, czy innych zapisków, które mogą się jeszcze przydać.
Bardziej wytrwali mogą nawet kopiować swoje stare rysunki, czy pamiętniki, ale to już materiał na całkiem inny artykuł. Warto także generować z systemu bankowości elektronicznej wyciągi i zapisywać je na dysku komputera lub zgrywać na płyty – niestety niektóre banki ze względu na oszczędność serwerów pozwalają na zaglądnięcie wstecz na przykład tylko do 5 lat – by zdobyć starszy wyciąg trzeba pofatygować się do oddziału i zapłacić. To samo dotyczy operatorów sieci komórkowych, gdzie bilingi podglądnąć możemy maksymalnie 6 lub 12 mc do tyłu.

Źródło: https://www.rhenus.com/pl/pl/uslugi/data-logistics/uslugi/skanowanie-i-digitalizacja/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *