Dlaczego warto zadbać o ergonomię stanowiska pracy?

Ból pleców czy choroby oczu to tylko nieliczne dolegliwości, których przyczyną jest niewłaściwie zorganizowane miejsce pracy. Praca biurowa wydaje się być łatwa i przyjemna. Nie do końca jest to prawdą. Dlaczego warto dbać o ergonomię stanowiska pracy i jak je zorganizować, by było przyjazne?

Krzesło biurowe – najważniejszy mebel w pracy

Pracownik biurowy większość czasu spędza w pozycji siedzącej, która potrafi być dużym obciążeniem dla kręgosłupa. Bardzo ważne jest, by miejsce pracy było funkcjonalne, a meble nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale przede wszystkim ergonomiczne.

Zobacz: https://www.pasazbiurowy.pl/krzesla-fotele-13209-k

Wybierając krzesła biurowe należy zwrócić uwagę na standard ich wykonania. Bardzo ważna jest możliwość dopasowania krzesła do indywidualnych wymagań korzystającej z niego osoby. Funkcjonalne krzesła biurowe powinny być wyposażone w regulację wysokości siedziska. Osoba siedząca powinna swobodnie opierać nogi na podłodze. Kolana powinny być ugięte pod kątem 90 º.

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest głębokość siedziska. Uda osoby siedzącej powinny leżeć na siedzisku. Ważne jest, by kolana mogły swobodnie się uginać. Za długie siedzisko będzie powodowało ból pod kolanami.

Krzesła biurowe muszą być wyposażone w wygodne oparcie. Najważniejszym elementem jest wysokość. Zbyt wysokie oparcie kończy się na czubku głowy, za niskie między łopatkami. Komfortowy zagłówek powinien pozwalać na wygodne podparcie odcinka szyjnego.

W tym dziale  Rodzaje niszczarek do papieru

Często niedocenianym elementem ergonomicznych krzeseł biurowych są podłokietniki. Możliwość oparcia rąk jest niezmiernie ważna dla utrzymania prawidłowej postawy. Siedzenie przez długi czas powoduje, że automatycznie obniżamy się w fotelu przyjmując nieprawidłową postawę. Łokcie na podłokietnikach uniemożliwiają przyjęcie złej pozycji.

Dlaczego warto dbać o ergonomię pracy?

W pracy spędzamy większą część życia. Bardzo ważne jest dobre samopoczucie pracownika, które ma ogromne znaczenie również dla firmy.

Każdemu pracodawcy zależy, by jego firma osiągała jak najlepsze wyniki, które przekładają się na zyski firmy. Zależy to od wydajności pracowników. Ergonomiczne środowisko pracy ma ogromny wpływ na pracę.

Pracownik, który funkcjonuje w przyjaznym środowisku jest bardziej zadowolony, wolniej się męczy. Dzięki temu wykonywanie poleconych zadań staje się łatwiejsze. Jest to najprostsza droga do uzyskania pracownika, który jest usatysfakcjonowany lubi swoją pracę i firmę.

Pracownik, który czuje, że forma troszczy się o niego, dba o bezpieczeństwo i komfort jest lojalny i oddany temu, co robi. Zadania wykonuje z większym zaangażowaniem i przyjemnością.

Troskliwa postawa firmy, która jest widoczna w przygotowaniu ergonomicznego miejsca pracy, ma odbicie w działaniach pracownika. Pracownik, który jest zadowolony wykonuje swoją pracę z pełnym zaangażowaniem, stara się kształcić, dbać o rozwój firmy. Stworzenie ergonomicznego miejsca pracy to korzyści nie tylko dla pracownika, ale również dla przedsiębiorcy, który korzysta z ich zadowolenia w postaci wydajniejszej pracy.

W tym dziale  Do czego służy papier satynowy?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.