Goniec czy kurier?

Jeżeli chcemy wysłać paczkę, mamy do wyboru gońca lub kuriera. Pierwszy z nich realizuje tradycyjne usługi pocztowe, natomiast drugi – przewozy kurierskie. Którego z nich powinniśmy wybrać, by nasza przesyłka szybko i bezpiecznie trafiła do adresata?

Kto wygra wyścig z czasem?

Gdy wysyłamy paczkę z niespodzianką dla przyjaciół, zwykle zależy nam na jej szybkim dostarczeniu – szczególnie, jeżeli zawartość obejmuje smakołyki lub przedmioty mogące łatwo ulec uszkodzeniu. Wiadomo przecież, że długi czas doręczenia przesyłki to zwiększone ryzyko jej potłuczenia i tym samym zniszczenia zawartości. Czas przekazania paczki jest dla nas jeszcze istotniejszy wtedy, gdy adresatem jest nasz klient, który w przypadku jakichkolwiek powodów do niezadowolenia może nam wystawić nieprzychylną opinię i przez to zniechęcić innych do dokonania zakupu. W takich sytuacjach dylemat związany z wyborem gońca lub kuriera właściwie nie istnieje, ponieważ jedynie przewozy kurierskie słyną z szybkiego czasu dostawy, który wynosi najczęściej jeden dzień. Tradycyjna poczta może wprawdzie dostarczyć przesyłkę w podobnym czasie, lecz nie musi – wszystko zależy od strefy, w której znajduje się adresat.

Wybór kuriera jest jeszcze bardziej oczywisty, jeżeli zależy nam na tym, by paczka trafiła do docelowego punktu w dniu nadania lub następnego dnia, ale w konkretnym przedziale godzinowym. Takie usługi oferuje większość firm transportowych, lecz jeżeli postanowimy z nich skorzystać, musimy liczyć się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów.

W tym dziale  Jak założyć własną firmę i czy to kosztuje?

Gdzie przesyłka będzie bardziej bezpieczna?

O tym, że część paczek nigdy nie dociera do swoich adresatów wiedzą klienci, którzy wielokrotnie korzystali z usług gońca. Niestety, przesyłki pocztowe nadal giną lub są dostarczane z dużym opóźnieniem bądź w stanie wymagającym złożenia reklamacji. Jeżeli więc zależy nam na uzyskaniu większej pewności, że adresat otrzyma nieuszkodzoną paczkę, wybierzmy przewozy kurierskie, które minimalizują czas doręczenia i tym samym redukują ryzyko związane ze zniszczeniem przesyłki. A dzięki możliwości monitorowania jej trasy, firmy kurierskie zapewniają nam większy spokój oraz jasną informację dotyczącą rzeczywistego miejsca przebywania paczki.

Na pytanie dotyczące wyboru kuriera lub gońca odpowiedź nasuwa się więc sama. Zarówno pod względem szybkości, jak i bezpieczeństwa dostarczenia przesyłki, przewozy kurierskie wypadają o wiele lepiej od tradycyjnych usług listonosza. A duża konkurencja na rynku sprawia, że ceny za dowóz paczki kurierem są coraz bardziej atrakcyjne – szczególnie wtedy, gdy uwzględnimy ich proporcję do jakości usług firm transportowych.