Ile zarabia spedytor?

W ostatnich latach można zauważyć ogromny wzrost ilości transportowanych po całym świecie towarów. To wszystko wymaga odpowiedniej obsługi, nierzadko związanej z załatwianiem wielu spraw w innych krajach. Dlatego też coraz bardziej poszukiwane są osoby, które dysponują odpowiednią wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie, czy spedytorzy. Zawód ten cieszy się obecnie naprawdę dużym zainteresowaniem, warto zatem wiedzieć jakie są oczekiwania względem kandydatów i na jakie zarobki będą oni mogli liczyć.

Czym zajmuje się spedytor

Wielu osobom spedytor kojarzy się z przewoźnikiem, który fizycznie realizuje przewóz danego ładunku, a tymczasem transport jest wyłącznie jednym z elementów całego procesu spedycji. Spedytorzy zajmują się organizacją wszystkich obszarów, które umożliwią terminowe i bezpieczne dostarczenie ładunku. W zakres ich obowiązków wchodzi między innymi załatwienie załadunku w miejscu odbioru towaru, dostarczenie go do przewoźnika oraz rozładunek w miejscu docelowym. Jeśli po drodze pojawi się konieczność przeładunków, to także należy o to zadbać. Ponieważ współczesna spedycja obejmuje praktycznie cały świat, to dochodzi do tego jeszcze przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów, zdobycie wymaganych pozwoleń czy załatwienie ubezpieczenia i monitoringu. Wszystko to trzeba najpierw odpowiednio zaplanować, ustalić wszystkie szczegóły, a później dopilnować tego, żeby cały proces zakończył się sukcesem.

W tym dziale  Jak szybko wystawiać rachunki w firmie? Oto rozwiązanie

Jakie cechy powinien posiadać spedytor

Osoba chcąca pracować w zawodzie spedytora powinna posiadać kilka cech, które pomogą jej w codziennej pracy. Bardzo przydaje się odpowiednie wykształcenie, czy to zdobyte w szkole średniej, na studiach czy szkoleniach, choć nie jest ono wymagane. Jeśli ktoś planuje obsługiwać spedycję międzynarodową, to będzie za to konieczna dobra znajomość przynajmniej języka angielskiego, gdyż bez tego nie da się załatwić żadnej sprawy z zagranicznymi partnerami. Spedycja wymaga też pewnej znajomości przepisów związanych z transportem, a ponieważ te często się zmieniają, to trzeba się nastawić na konieczność systematycznego uzupełniania swojej wiedzy. Bardzo przydatne w zawodzie spedytora są niektóre cechy charakteru. Jeśli taka osoba będzie komunikatywna, otwarta i zorganizowana, to na pewno jej to pomoże w negocjacjach i nawiązywaniu kontaktów biznesowych. Przyda się też odporność na stres i umiejętność pracy pod presją, gdyż nerwowych sytuacji na pewno w trakcie pracy nie zabraknie.

Ile zarabia spedytor

Tym, co wiele osób zachęca do zawodu spedytora, są zarobki, na które w tej branży akurat nie można narzekać. Ze względu na dynamiczny rozwój spedycji na całym świecie i zapotrzebowanie na specjalistów już początkujący pracownicy mogą liczyć na pensje w wysokości prawie 3 tysięcy brutto. Większe doświadczenie to także większe wypłaty, osoby z dużymi umiejętnościami, obsługujące skomplikowane transporty mogą liczyć nawet na ponad 10 tysięcy miesięcznie. Według statystyk średnia krajowa w tym zawodzie wynosi około 5400 zł brutto, i z roku na rok się zwiększa. Co ciekawe, na większe dochody częściej mogą liczyć pracownicy mniejszych firm, gdyż powszechną praktyką jest w nich system premii od dobrze wykonanych zleceń.

W tym dziale  Jak wysłać paczkę kurierem?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.