Jak poradzić sobie z fakturami?

Posiadanie własnej firmy zawsze nieodłącznie związane jest z koniecznością wystawiania stosownych dokumentów zakupu czy skorzystania z usług. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw, będących jednocześnie płatnikami VAT, najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w dobry program komputerowy, który najważniejsze kwestie rozwiąże za nas. Niektóre z oferowanych programów do wystawiania faktur są nawet darmowe lub działają w wersji online.

Bezpłatny program do wystawiania faktur – czy na pewno taki dobry?

W przypadku korzystania z darmowych, często internetowych programów trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami – na przykład w postaci ilości możliwych do wystawienia miesięcznie faktur. Jednym z takich programów, które można zdobyć za darmo, ale który jednocześnie posiada pewne ograniczenia, jest aplikacja ELISOFT Faktury. W jej przypadku można co prawda korzystać z opcji bez żadnych ograniczeń czasowych, jednak występują ograniczenia ilościowe  – maksymalnie podczas jednego miesiąca możliwe jest wystawienie piętnastu faktur bądź rachunków. Z jej pomocą można tworzyć oraz zarządzać bazą klientów, ale też pracowników czy posiadanych towarów oraz usług.

Wśród propozycji bezpłatnych programów do wystawiania faktur znajduje się również Faktura 1! Plus. W tym przypadku można skorzystać z opcji wystawiania różnorodnych dowodów sprzedaży – a więc nie tylko samych faktur VAT, ale też paragonów, faktur pro-forma czy korekt już istniejących dokumentów. Program umożliwia tworzenie kartoteki posiadanego towaru, słownika klientów czy generowanie okresowych raportów oraz zestawień sprzedażowych, na których wielu przedsiębiorcom mocno zależy. Co ciekawe, nawet w darmowej wersji programu możliwe jest edytowanie samego wyglądu wystawianej faktury.

W tym dziale  Jak otworzyć własny punkt kurierski?

Typowe programy do wystawiania faktur

W wersji bezpłatnej, typowo przeznaczonym do wystawiania jednego rodzaju dokumentów, będzie program Mega Fakturka Lite. Głównym celem istnienia tej wygodnej w użyciu aplikacji jest tworzenie i wystawianie faktur VAT oraz, w razie konieczności, ich korekt. Co lepsze, program jest chętnie wykorzystywany ze względu na brak jakichkolwiek ograniczeń, czy to czasowych, czy to ilościowych w bazie kontrahentów oraz towarów.

Jeśli przedsiębiorca nie potrzebuje prowadzić ewidencji magazynowej, dobrym pomysłem na program do wystawiania faktur będzie Invoicer. Za jego pomocą można wystawiać faktury również w językach obcych – angielskim i niemieckim, co jest dla niektórych sporym ułatwieniem i z pewnością jest również wyróżnikiem dla samego programu.

Nie tylko stacjonarnie

Programy do wystawiania faktur  coraz częściej stają się programami w wersji online, wymagające jednak zarejestrowania się jako nowy użytkownik oraz prowadzenia wszystkich czynności za pomocą Internetu. Dla niektórych przedsiębiorców to właśnie takie rozwiązanie uważane jest za możliwie najwygodniejsze. InTaxo to właśnie jeden z takich programów, za pomocą którego możliwe jest wystawienie faktury VAT, faktury zaliczkowej, faktury końcowej oraz faktury pro-forma czy korygującej wcześniejsze dokumenty.