Jak szybko wystawiać rachunki w firmie? Oto rozwiązanie

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą musi dokumentować sprzedaż towarów lub świadczenie usług. Czynni podatnicy VAT wystawiają faktury, a ci, którzy nie mają tego statutu, regulują płatności rachunkami. By ułatwić sobie pracę, warto kupić program do wystawiania rachunków.

Czym różni się rachunek od faktury? Zanim kupimy program do wystawiania rachunków

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą musi dokumentować swoją sprzedaż towarów i usług. Jeśli przedsiębiorca jest podatnikiem VAT, wystawia faktury, a jeżeli zrezygnował z płacenia VAT-u, sprzedaż może dokumentować za pomocą faktur lub rachunków. Oba dokumenty wyglądają podobnie, ale na rachunku nie ma podanej kwoty podatku VAT. Rachunek musi zawierać imię i nazwisko lub nazwę firmy, adresy sprzedawcy i kupującego, datę wystawienia i numer rachunku, określenie rodzaju usług lub towaru, a także sumę należności wyrażoną liczbowo i słownie.

Jak wybrać dobry program do wystawiania rachunków?

Warto wybrać taki program do wystawiania rachunków, który można zainstalować na kilku stanowiskach komputerowych, co jest bardzo ważne, gdy na przykłada prowadzimy sklep, w którym jest kilka kas działających jednocześnie (sprawdź na przykład: https://reset2.pl/oferta/standard/r2faktury) Jeśli prowadzimy Księgę Przychodów i Rozchodów, program na jej podstawie powinien obliczyć należny podatek dochodowy i wygenerować odpowiednie deklaracje. Można w nim stworzyć wzór planu kont, który umożliwia segregowanie dokumentów kosztowych oraz sprzedażowych. Dobre oprogramowanie powinno być intuicyjne i proste w obsłudze, by bez problemu mógł go wystawić każdy upoważniony do tego pracownik.

W tym dziale  Jaką franczyzę otworzyć?

Funkcje popularnego programu do wystawiania rachunków

Program do wystawiania rachunków umożliwia szybkie i wygodne wystawianie dowolnych rachunków. Oprócz wystawiania rachunków w programie można stworzyć bazę teleadresową kontrahentów, a także dokładną bazę towarów i usług z możliwością wydruku ofert cenowych. Opcja zestawień tabelarycznych i graficznych umożliwia łatwe i szybkie analizowanie sprzedaży.Co bardzo ważne, można wystawiać także rachunki w innych walutach. Wszystkie dokumenty są automatycznie ewidencjonowane, więc nie musimy się bać, że o czymś zapomnimy. W przypadku kontroli skarbowej można wygenerować dane w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) w wymaganym przez Ministerstwo Finansów formacie. Program oznaczy także rachunki nierozliczone i monitoruje przekroczone terminy płatności. Możemy umieścić w nim nielimitowaną ilościową bazę danych kontrahentów w podziale hierarchicznym na grupy kontrahentów. Jeśli ktoś jest nowym klientem, na podstawie numeru NIP program do wystawiania rachunków wygeneruje jego dodatkowe dane. Umożliwia także stworzenie bazy danych towarów i usług w podziale hierarchicznym na kategorie towarów i usług. Wszystkie dokumenty wydrukujemy dopasowując je do swoich potrzeb i umieszczając na nich swoje logo.
Program do wystawiania rachunków warto kupić, gdyż umożliwia szybkie wygenerowanie rachunków. Wystarczy wpisać wszystkie dane, by aplikacja bezproblemowo uzupełniła plik.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.