Jaki papier fotograficzny do drukarki laserowej wybrać?

Kupując drukarkę, mamy wobec niej pewne plany, a zazwyczaj zależy nam na dobrej jakości wydruku dokumentów, także z kolorowymi wykresami. Obecnie coraz częściej w domowym zaciszu drukujemy zdjęcia. Ich jakość zależy nie tylko od parametrów drukarki, lecz także wybranego przez nas papieru fotograficznego. Jak go używać, by móc cieszyć się pięknymi zdjęciami?

Jak działa drukarka laserowa? Jaki papier fotograficzny wybrać?

Drukarka laserowa w procesie drukowania wykorzystuje światło lasera lub diod LED, w celu naelektryzowania bębna światłoczułego w ten sposób, aby naniósł on odpowiednią ilość tonera z zasobnika na drukowaną powierzchnię. Po utrwaleniu w podwyższonej temperaturze utworzy on wydruk. Drukarki laserowe charakteryzują się bardzo wysoką jakością wydruku, a druk jest zwykle wodoodporny i o dużej trwałości. Jaki papier fotograficzny (zobacz: https://www.pasazbiurowy.pl/papier-fotograficzny-13250-k) kupić do takiej drukarki? Najlepszą jakość uzyskamy stosując drukarkę i papier tego samego producenta. Z pewnością wszystkie kolory będą dobrze odwzorowane, nie zawiedzie nas także liczba szczegółów i ogólna ostrość obrazu. Profile papieru fotograficznego dołączane są zazwyczaj do sterowników drukarki na płycie CD lub można je pobrać ze strony internetowej producenta. Do każdej drukarki producent dedykuje kilka rodzajów papieru, które będą się najlepiej sprawdzać.

W tym dziale  Jaki dziurkacz wybrać?

Jaki papier fotograficzny do drukarki wybrać? Co mówią eksperci?

Jeśli chcemy drukować zdjęcia, musimy wybrać odpowiedni papier fotograficzny, dopasowany do efektów, które chcemy uzyskać. Zwróćmy uwagę na kilka elementów, a pierwszym z nich jest przejrzystość – ma ona szczególnie duże znaczenie, gdy chcemy drukować zdjęcia dwustronne. Jeżeli zakupimy papier o wysokim stopniu przenikania, dwa obrazy mogą nakładać się na siebie. Ważna jest także gramatura, która wpływa na sztywność, więc i wytrzymałość drukowanych zdjęć. Warto decydować się na papier fotograficzny o gramaturze ponad 200 g. Papier o wyższej gramaturze kierowany jest przede wszystkim do profesjonalistów. Istotnym kryterium doboru papieru fotograficznego jest gradacja – jeśli chcemy zapewnić sobie szerokie możliwości dostosowania tego parametru, powinniśmy decydować się na papier fotograficzny zmiennogradacyjny.

W przypadku wydruku fotografii, warto decydować się na papier jasny, śnieżnobiały. Produkty najtańsze są lekko szarawe, co wpłynie na jakość wydruku. Na opakowaniu papieru fotograficznego będzie także informacja o stopniu połysku i ewentualnych efektach, jakie zapewnia nam papier. W sklepie znaleźć można produkty o powłokach matowych i półmatowych, także błyszczących oraz półbłyszczących. Co jeszcze jest ważne? Im gładszy papier, tym dokładniejsze zdjęcie. Niektórzy producenci podają również odczyn papieru – jeśli jest bezkwasowy, możemy mieć pewność, że wytrzyma próbę czasu.
Papier fotograficzny jest potrzebny, by samemu drukować zdjęcia. Wybierzmy dobrej jakości papier, najlepiej ten zalecany przez producenta drukarki, by cieszyć się pięknymi fotografiami dobrej jakości.

W tym dziale  Papier do drukarki. Czym się różnią?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.