Kredyt odnawialny – 3 podstawowe zasady tego produkty bankowego

W sytuacji, gdy zabraknie nam pieniędzy na niezbędne wydatki, pożyczamy pieniądze od rodziny czy znajomych lub bierzmy kredyt, by pokryć braki finansowe. Jeśli nie potrzebujemy zbyt dużej kwoty, możemy wnioskować o kredyt odnawialny. Czy warto z niego korzystać? Na jakich zasadach jest udzielany?

Czym jest kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny to limit w koncie, które banki przyznają swoim klientom posiadającym u nich rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Limit otrzymujemy na podstawie historii konta, a po podpisaniu umowy kredytowej otrzymujemy możliwość wypłaty większej kwoty niż aktualnie posiadamy na koncie osobistym. Przyznany limit ma charakter odnawialny, a każdy wpływ na konto zmniejsza zadłużenie i jednocześnie zwiększa wartość dostępnych środków. Taki produkt jest płatny, a banki praktykują dwa rodzaje płatności. Będziemy płacić odsetki od wykorzystanego kredytu, ale zdarza się również, iż z naszego konta zostanie pobrana prowizja za przyznanie kredytu odnawialnego. Prowizja pobierana jest tylko w pierwszym miesiącu korzystania z niego oraz w miesiącu odnowienia się umowy (co 12 miesięcy). Odsetki od kredytu naliczane są zawsze w ostatnim dniu miesiąca, w którym klient z kredytu korzystał. Oczywiście jeżeli wykorzystamy kredyt odnawialny i natychmiast wpłacimy pieniądze, a saldo na rachunku w danym miesiącu nie schodziło poniżej 0 zł to bank odsetek nie naliczy.

Jakie zalety ma kredyt odnawialny?

W tym dziale  Logistyka e-commerce w Polsce

Największą zaleta limitu jest jego odnawialność, czyli możliwość jego wielokrotnego wykorzystania bez konieczności podpisywania odrębnych umów kredytowych. Jeśli zabraknie nam gotówki i będziemy chcieli pożyczyć od banku pewną kwotę, możemy to zrobić w ramach przyznanego kredytu odnawialnego. Dzięki temu unikniemy każdorazowej kontroli zdolności kredytowej i procedury udzielania finansowania. Umowę podpisaliśmy bowiem wtedy, gdy przyznano nam limit. Przy ubieganiu się o udzielenie kredytu odnawialnego musimy podpisać umowę kredytową z bankiem, choć formalności są tutaj znacznie uproszczone, a część formalności można załatwić w czasie rozmowy z konsultantem infolinii lub z poziomu bankowości internetowej. Kredyt tego typu pozwala na zadłużenie nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych, ale wszystko zależy od tego, jakie mamy wpływy na konto. Możemy go spłacać nawet przez rok, z możliwością przedłużenia okresu spłaty na kolejne 12 miesięcy. Nawet jeśli nie spłacimy limitu jednorazowo, to każda wpłata pomniejszy wysokość kredytu i zmniejszy wysokość odsetek naliczanych od faktycznej wartości zadłużenia.

Kredyt odnawialny to interesujący produkt bankowy, dzięki któremu możemy szybko podreperować swój budżet. Jeśli obawiamy się, że nie będziemy w stanie szybko spłacić kredytu, lepiej wnioskujmy o taką formę kredytowania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.