Pióro czy długopis, co wybrać

Mogłoby się wydawać, że w dobie komputerów pisanie ręczne prędzej czy później wyjdzie z użycia. I w niektórych sytuacjach faktycznie tak jest: nikt już nie wyobraża sobie odręcznego sporządzania pism urzędowych czy oficjalnych listów. Zdarzają się jednak wciąż – i to nierzadko – wypadki, gdy musimy własnoręcznie napisać kilka zdań.

Czy warto pisać długopisem w XXI wieku?

Odwieczny dylemat – Które artykuły piśmienne wybrać, pióro czy długopis – towarzyszy wielu z nas od czasów szkolnych do późnej starości. Na różnych etapach życia nasze preferencje w tym względzie mogą ulegać zmianie.

Wydaje się, że długopis będzie dla nas najbardziej odpowiedni wtedy, gdy wykonujemy notatki wyłącznie dla siebie. W skrajnych wypadkach możemy oczywiście używać do tego celu najtańszych, dostępnych w każdym kiosku pisaków, które spełniają swoją podstawową funkcję zupełnie nieźle, a przy okazji nie wywołują wyrzutów sumienia, jeśli zostaną przez nas zgubione. Jeżeli jednak zależy nam na lepszej jakości sporządzanych notatek, warto postarać się o materiał piśmienniczy lepszej jakości.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze długopisu? Przede wszystkim na jego wielkość: nie powinien być za duży, ponieważ przy pisaniu dłuższych tekstów okaże się to dla nas wyjątkowo uciążliwe i grozi bólem dłoni. Należy również koniecznie przetestować, czy upatrzony przez nas model nie zostawia na kartce niechcianych śladów i kleksów – takie „niespodzianki” bywają wyjątkowo irytujące i potrafią skutecznie zniechęcić do robienia jakichkolwiek ręcznych zapisków. Ostatnia wreszcie istotna rzecz to grubość końcówki; w sprzedaży dostępne są najczęściej długopisy z końcówkami w rozmiarach 0.3, 0.5, 0.7 i 1 mm. Z zasady należy się wystrzegać tych największych rozmiarów, jeżeli nasze pismo jest drobne – narażamy się bowiem na znaczące ograniczenie czytelności tekstu.

W tym dziale  Lista zakupów do biura. Oto niezbędne rzeczy!

Zalety i wady pióra

Pióro bywa często postrzegane jako materiał piśmienniczy o jakości wyższej niż długopis – przeznaczony do użytku przy okazji doniosłych wydarzeń, jak np. podpisywanie lukratywnego kontraktu. Oczywiście, taki wizerunek niekoniecznie pokrywa się z rzeczywistością: piór wiecznych używa się często w sytuacjach codziennych, jak choćby sporządzanie uczelnianych notatek. Przeznaczenie określonego materiału to podstawowa kwestia, jaką musimy rozważyć, decydując się na zakup pióra. Do robienia szybkich zapisków najlepsze okażą się pióra lekkie, niezbyt dekoracyjne, pozostawiające po sobie stosunkowo niewiele żalu w razie ich zagubienia. Natomiast w sytuacjach oficjalnych warto zatroszczyć się o materiał bardziej prestiżowy i poważny, oferowany przez wiodących producentów.

Najważniejszą częścią pióra jest oczywiście stalówka – dostępna w różnych rozmiarach, a wykonana najczęściej z 14-karatowego złota lub szlachetnej stali. Oprócz niej istotną dla nas sprawą powinien się okazać system napełniania pióra. W zależności od tego, czy zdecydujemy się na naboje, konwerter czy stacjonarny system napełniania, nasze doświadczenia z piórami wiecznymi okażą się nieco odmienne.