Po jakim czasie niszczymy dokumenty?

Coraz częściej rachunki otrzymujemy w formie elektronicznej, ale liczba papierów nadal jest przerażająca. Sterty papierów, rachunków, wyciągów z konta i faktur zalewają nasze mieszkanie. Jeśli nie chcemy utonąć w morzu papierów, niszczenie dokumentów jest koniecznością. Tylko co można wyrzucić, a co trzeba zachować?

Kiedy niszczenie dokumentów jest zakazane?

Zanim zabierzemy się za sprzątanie, które podobno ma moc oczyszczającą, musimy wiedzieć, czego nie wolno nigdy się pozbyć. Bez względu na to, ile mają lat, procesem niszczenia dokumentów nie można objąć aktów stanu cywilnego. Odłóżmy i zarchiwizujmy metryki urodzenia i chrztu, akt ślubu, a także akty zgonu członków najbliższej rodziny. Nie wolno wyrzucić również świadectw, dyplomu ukończenia studiów i zaświadczeń o zdobyciu kwalifikacji zawodowych, ukończeniu kursów i zdobyciu certyfikatów językowych. Zachować trzeba także dokumenty związane z karierą zawodową, czyli świadectwa pracy, umowy i inne, które poświadczają, że pracowaliśmy w danym miejscu. W amoku niszczenia dokumentów uważajmy, by nie wyrzucić aktów kupna i sprzedaży nieruchomości, a także umów wynajmu, jeśli nadal mieszkamy w danym miejscu.

Co z paragonami, kartami gwarancyjnymi i umowami?

Warto nabrać nawyku przechowywania faktur i paragonów za zakupiony towar o większej wartości, na przykład sprzęt RTV i AGD, a także buty czy ubrania. Pamiętajmy, że standardowa gwarancja trwa dwa lata od daty zakupu przedmiotu, więc przez ten czas ich nie wyrzucajmy, gdyż sprzedawcy w czasie reklamacji żądają dowodu zakupu. Tusz, którego używa się do drukowania paragonów szybko się wyciera, więc lepiej skserować paragon. Niszczenie dokumentów bankowych ma sens, gdy minął okres umowy z bankiem i nie mamy tam rachunku ani kredytu. Jeśli dostaliśmy dokument potwierdzający rozwiązanie umowy, lepiej go zachowajmy. W przypadku, gdy umowa nie wygasła, zachowujmy dokument potwierdzający jej zawarcie oraz jej warunki. Będzie to pomocne w przypadku problemów czy wątpliwości w relacjach z bankiem. Umowy, jakie zawieraliśmy z fachowcami, na przykład z malarzem, zostawmy przez rok od zakończenia prac.

W tym dziale  Niszczenie danych firmowych

Niszczenie dokumentów z Urzędu Skarbowego

Dokumenty skarbowe musimy trzymać przez pięć pełnych lat. Pamiętajmy, że lata liczymy od końca roku, którego dotyczy rozliczenie. W okresie pięciu lat może nas spotkać kontrola skarbowa, a brak stosownych dokumentów skutkuje karą. Jeśli chcemy spać spokojnie, zostawmy kopie rozliczenia podatkowego PIT, rachunki i faktury, na podstawie których skorzystaliśmy z ulg, jeśli takowe istnieją.

Zanim wyrzucimy jakiś dokument sprawdźmy, czy na pewno nie powinno się go zostawić. Jeśli nie chcemy zginąć w stercie makulatury, niszczenie dokumentów jest koniecznością. Najlepiej zrobić to raz, a porządnie i później po prostu utrzymywać ten porządek.