Przewozy kurierskie, a klasyczna poczta

Rosnąca liczba firm kurierskich spowodowała, że ich usługi są bardzo konkurencyjne w stosunku do poczty tradycyjnej. Wielu ludzi zastanawia się co bardziej opłaca się wybrać. Czy przewozy kurierskie wygrywają z usługami poczty? Istnieje bardzo wiele czynników, które mogą mieć w tej sytuacji decydujące znaczenie. Warto więc rozważyć wszystkie za i przeciw, a następie wybrać to, co będzie najbardziej odpowiednie. Obie te opcje są pod wieloma względami podobne, ponieważ oferują tą samą usługę. W wielu kwestiach jednak także się różnią.

Jakie czynniki przemawiają na korzyść poczty klasycznej?

Jeżeli chodzi o możliwości wyboru, poczta tradycyjna w niewielkim stopniu góruje nad usługami kurierskimi. Nadając przesyłkę poczta tradycyjną klient może wybrać czy chce wysłać paczkę poleconą czy zwykłą. Opcja polecona daje gwarancję na to, że wysyłka na pewno się nie zgubi. Ponadto klient ma możliwość monitorowania wysłanej paczki i może być również pewny, że jeżeli dana wysyłka zaginie bądź ulegnie uszkodzeniu – poczta bierze odpowiedzialność za tę sytuację. W zależności od potrzeb można wybrać także paczkę zwykłą – wówczas będzie ona zdecydowanie tańsza, ale trzeba liczyć się z tym, że nie jest już tak bezpieczna jak polecona. Klient może również wybrać pomiędzy paczką ekonomiczną, a priorytetową. Wysyłka ekonomiczna jest nieco tańsza, jednak trzeba mieć świadomość, że dotrze do odbiory później. Paczka priorytetowa pojawi się u adresata znacznie szybciej, jednak wiąże się ona z większym kosztem.

W tym dziale  Przechowywanie dokumentacji medycznej

Przewozy kurierskie posiadają jedną dodatkową opcję, jaką jest nadobowiązkowe ubezpieczenie paczki. Jednakże wszystkie paczki nadawane kurierem są zdecydowanie bezpieczniejsze i docierają szybciej do odbiorcy niż te, wysyłane pocztą tradycyjną.

Inną cechą różniącą te dwie opcje wysyłki jest ich cena. Przewozy kurierskie są na ogół droższe, niż paczki nadawane pocztą klasyczną. Decyduje o tym przede wszystkim duża możliwość wyboru, którą zapewnia poczta. Należy jednak zastanowić się czy warto narażać bezpieczeństwo wysyłanej paczki dla niewiele tańszego kosztu wysyłki. Poczta nie daje bowiem takiej pewności na zachowanie paczki w idealnym stanie jak usługi kurierskie.

Pewny kurier

Jakie czynniki działają na plus dla przewozów kurierskich?

Czynnikiem, który w znaczny sposób działa na korzyść przewozów kurierskich jest fakt, że odbiorca może mieć stały kontakt z kurierem. Dzięki temu ma on możliwość monitorowania wysyłki i wie kiedy może się jej spodziewać. W przypadku poczty klasycznej jest to możliwe tylko i wyłącznie dzięki paczce poleconej, ponieważ przy jej wysyłaniu klient dostaje numer nadania.

Innym powodem dla którego przewozy kurierskie górują nad pocztą tradycyjną jest fakt, że bardzo często oferują swym klientom darmowe opakowania na paczki. Jest to świetne rozwiązanie dla klientów, którzy nie zdążyli odpowiednio zapakować wysyłki lub chcą skorzystać z tego, że kurierzy oferują je za darmo. Na poczcie za takie opakowania oczywiście się płaci, często są nawet stosunkowo wysokie ceny.

W tym dziale  Skuteczna firma kurierska – główne cechy