Jakie są najważniejsze parametry olejów silnikowych i jak je rozumieć?

Prawidłowe dbanie o samochód wymaga regularnej wymiany oleju silnikowego. Odpowiednie smarowanie silnika ma istotny wpływ na jego pracę oraz żywotność. Poszczególne oleje silnikowe różnią się od siebie w kilku istotnych kwestiach. Do najważniejszych różnić pomiędzy poszczególnymi rodzajami olejów należy zaliczyć lepkość, gęstość oraz zawartość dodatków uszlachetniających. Warto pamiętać o tym, że silniki diesla potrzebują innego oleju niż silniki benzynowe. W związku z tym niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego rodzaju oleju dla konkretnego typu silnika. Jakie są najważniejsze parametry olejów silnikowych? Jak należy je rozumieć? Odpowiedzi na wszystkie wymienione wyżej pytania poznasz w tym artykule.

Dlaczego należy wymieniać olej?

Naprawa silnika stanowi jedną z najbardziej problematycznych i najdroższych napraw. W związku z tym warto regularnie wymieniać olej silnikowy, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie silnika oraz przedłuża jego żywotność. Jego zadaniem jest zmniejszanie tarcia podczas pracy jednostki napędowej. Olej chroni również przed powstawaniem wewnętrznej korozji w samochodzie. Zanim przystąpimy do wymiany oleju, warto zastanowić się jaki rodzaj oleju będzie potrzebny. Oleje silnikowe mają bowiem różną gęstość, lepkość oraz różnią się zawartością dodatków uszlachetniających. Poszczególne rodzaje silników wymagają różnych typów oleju, dlatego przed wymianą oleju warto zapoznać się z zaleceniami producenta danej jednostki napędowej. Wybierając olej silnikowy warto sięgnąć po produkty z wyższej półki cenowej, ponieważ cechują się one bardzo dobrą jakością i skutecznie poprawiają pracę silnika.
W zależności od rodzaju silnika wymiana oleju powinna odbywać się co 15 lub co 30 tysięcy kilometrów. Wielu ekspertów twierdzi również, że niezależnie od ilości kilometrów olej silnikowy powinno wymieniać się regularnie raz w roku. Takie podejście pozwala na utrzymanie silnika w dobrej kondycji przez wiele lat.

W tym dziale  Czy lodówki Side by Side marki MPM spełniają oczekiwania użytkowników?

Najważniejsze parametry olejów silnikowych

Jednym z najważniejszych parametrów olejów silnikowych jest lepkość. Na etykietach bardzo często można spotkać różnego rodzaju oznaczenia, np. 5W40, 10W40, czy 15W40. Wiele osób kupuje olej z określonym oznaczeniem, zgodnie z zaleceniami producenta, nie zdając sobie sprawy z tego, czym właściwie jest dane oznaczenie. Otóż wyżej wymienione wartości oznaczają właśnie lepkość oleju. Indeks z literą W oznacza lepkość w niskich temperaturach, natomiast indeks bez litery W oznacza lepkość w wysokich temperaturach. Im niższa jest lepkość oleju silnikowego, tym mniejszy jest jego opór, a co za tym idzie, straty mocy silnika są znacznie mniejsze. Wyższa lepkość silnika z kolei zabezpiecza jednostkę napędową przed nadmiernym zużyciem.
Oprócz oznaczeń lepkości, na etykietach można spotkać również oznaczenia dotyczące klasy jakości oleju silnikowego. Litera A na etykiecie oznacza, że dany olej przeznaczony jest do silników benzynowych, natomiast litera B mówi o tym, że olej powinno stosować się w silnikach diesla. Istnieje również oznaczenie w postaci litery C, które mówi o tym, że dany olej przeznaczony jest do silników diesla z DPF oraz silników benzynowych z katalizatorem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *