Postępująca cyfryzacja zmienia tryb pracy branż produkcyjnych

W dobie postępującej cyfryzacji przedsiębiorcy coraz chętniej decydują się na wdrożenie specjalistycznej infrastruktury informatycznej, która zapobiega m.in. nieplanowanym przestojom pracy, wpływając tym samym na wyniki sprzedażowe całej marki. Zastanawiasz się, na czym polega digitalizacja procesów produkcyjnych? Zapraszamy do lektury.

Czym jest cyfryzacja?

Aby przybliżyć nieco proces, jakim jest cyfryzacja fabryk, warto nakreślić definicję słynnej już koncepcji czwartej rewolucji przemysłowej. Termin ten odnosi się do zasad i technik stosowanych podczas organizacji łańcucha wartości, który w ostatnich latach coraz bardziej bazuje na narzędziach szeroko pojętej automatyzacji.

Chcąc sprostać potrzebie szybkich zmian w branżach produkcyjnych, przedsiębiorcy zaczęli szukać rozwiązań, które pomogą im zwiększyć potencjał biznesowy ich działalności. Mówiąc więc o cyfryzacji, mamy na myśli szereg procesów w obrębie firmy, które mogą być wykonywane w świecie wirtualnym – rozwiązanie to wpływa przede wszystkim na wzrost wydajności i jakości pracy oraz ograniczenie zużycia zasobów.

Na czym polega cyfryzacja fabryk?

Jak oceniają eksperci, pytani o stale rosnący potencjał cyfryzacji: „Nie wystarczy dostrzec szanse, trzeba je jeszcze wykorzystać”. Aby wpłynąć na wydajność pracy hali produkcyjnej, warto opracować wcześniej odpowiednią strategię cyfryzacji.

W tym dziale  Kredyt dla firm przez internet - wady i zalety

Niezbędna w tym zadaniu może okazać się pomoc doświadczonych profesjonalistów, którzy oferują nowoczesne urządzenia automatyki przemysłowej, takie jak specjalistyczne czujniki wykorzystywane np. do monitorowania temperatury produktu w przemyśle spożywczym oraz farmaceutycznym.

W asortymencie dostawców dostępne są także technologie wspierające obróbkę i identyfikację obrazu. Nowoczesne anteny RFID pomagają bowiem w bezdotykowym odczycie oraz zapisie znaczników ID – wyłapywane dane są przekształcane i przekazywane do modułu przetwarzającego.

Nowoczesne gadżety wspierające cyfryzację sprawdzą się także w przypadku procesów produkcyjnych, w których dominują prace ręczne. Sprawdzone polskie marki oferują m.in. systemy informatyczne, które rejestrują wszystkie istotne informacje na temat bieżącego kroku sekwencji wykonywanej w danym momencie czynności. Narzędzie kontroluje dokładność procesu montażu, wizualizując określone etapy pracy poprzez udostępnianie pracownikom instruktażu w czasie rzeczywistym.

Specjaliści z ifm electronic wspierają rozwój cyfryzacji – poznaj ofertę marki

Firma ifm electronic to doświadczony dostawca wysokiej klasy produktów wspierających cyfryzację fabryk produkcyjnych. Marka oferuje narzędzia do obrazowania przemysłowego i komunikacji oraz zaawansowane systemy maszyn mobilnych. Odwiedź stronę internetową firmy, aby poznać pełne funkcjonalności proponowanego asortymentu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *