Trądzik różowaty

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry twarzy, która dotyka osób dorosłych. Objawia się zaczerwienieniem i zapalnymi wykwitami. Jej leczenie jest trudne i złożone. Wiele zależy od poziomu nasilenia jej objawów. Trądzik różowaty pojawia się na ogół w okolicach 30. roku życia. Nasila się jednak dopiero w wielu 40-60 lat. Problem ten dotyczy przede wszystkim kobiet.

Jakie są przyczyny i objawy trądziku różowatego?

Tak naprawdę przyczyny trądziku różowatego nie są do końca znane. Pojawiają się opinie, że za chorobę tę odpowiadają kwestie genetyczne, środowiskowe czy hormonalne. Rzeczywiście często na trądzik różowaty chorują alergicy, osoby z nadciśnieniem tętniczym czy cerą naczynkową.
Trądzik różowaty w swojej początkowej fazie objawia się rumieniem w środkowej części twarzy. Czasem towarzyszy mu świąd oraz uczucie gorąca i napięcia skóry. Ten etap przemija jednak i nie pozostawia po sobie zmian skórnych. Dopiero potem pojawiają się krotki i grudki. Twarz staje się obrzęknięta. W skrajnych przypadkach na twarzy powstają guzy, które prowadzą do deformacji twarzy.

Jak leczyć trądzik różowaty?

Leczenie trądziku różowatego nie jest proste i łatwe. To proces złożony, który uzależniony jest w dużej mierze od stadium choroby i stopnia nasilenia objawów. Polega na właściwej pielęgnacji i leczeniu farmakologicznym. Pacjentowi doustnie podaje się antybiotyki z grupy erytromycyny, tetracyklin bądź metronidazol. Jeśli nie przynoszą one efektów, do leczenia włącza się izoterynoinę. To silny lek, który zmniejsza aktywność gruczołów łojowych. Niestety wiąże się to z pewnymi skutkami ubocznymi.
Leczenie miejscowe ogranicza się z kolei do stosowania na skórze twarzy antybiotyków w formie maści, żelów i kremów. Efekty widać dopiero po kilku miesiącach. W czasie leczenia trądziku różowatego warto unikać przy tym czynników, które objawy chorobowe mogą nasilać. Są to m.in. papierosy, stres, alkohol, czekolada, duży wysiłek fizyczny, nadmierne przebywanie na słońcu czy korzystanie z sauny.

W tym dziale  Czy warto kupować artykuły spożywcze przez Internet?

Trądzik różowaty – pielęgnacja skóry

Oczywiście w czasie leczenia trądziku różowatego ogromne znaczenie ma regularna, odpowiednia pielęgnacja twarzy. Skórę należy natłuszczać, nawilżać i dodatkowo łagodzić ewentualne podrażnienia. Kosmetyki stosowane w tym przypadku muszą być delikatne, najlepiej kupować je w aptekach. Zrezygnować należy z tych, które w swoim składzie zawierają alkohol. Twarz zaleca się myć w letniej, przegotowanej wodzie. Niezalecane są peelingi różnego rodzaju.
Kremy stosowane w tym przypadku powinny być możliwie jak najbardziej naturalne. Dobrze sprawdzają się te z miłorzębem japońskim czy kasztanowcem w składzie. Poza tym kosmetyki na trądzik różowaty często zawierają wyciąg z nagietka, pantenol, bisabolol, witaminę E, alantoinę, witaminę C, witaminę K czy witaminę PP. W warunkach domowych można też stosować na skórę rumianek, siemię lniane czy zieloną herbatę. Sprawdzają się również płatki owsiane, które mają działanie antyoksydacyjne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *