Co to jest FTL?

Dobrze prosperująca gospodarką wymaga perfekcyjnie zorganizowanego transportu drogowego. W związku z coraz bardziej skomplikowanymi powiązaniami między firmami usługowymi oraz produkcyjnymi powstają konkretne specjalizacje usług transportowych. Zaliczyć można do nich transport FTL oraz LTL. W tym artykule dowiesz się jakie są różnice między tymi dwiema specjalizacjami.

Transport FTL oraz LTL – czym się różnią?

Według definicji transport FTL to całopojazdowy transport. Skrót ten pochodzi od angielskiego zwrotu „Full Truck Load”. Terminem FTL określa się transport, podczas którego ciężarówka wypełniona jest jednym konkretnym rodzajem ładunku. W polskim nazewnictwie transport FTL określa się również jako transport kompletny.
Przeciwieństwem transportu FTL jest transport LTL, czyli transport drobnicowy. Takim określeniem określany rodzaj transportu, podczas którego ciężarówka załadowana jest danym ładunkiem tylko w pewnym stopniu. Przewożenie niewielkiej ilości ładunku jest jednak mało opłacalne, dlatego najczęściej podczas transportu LTL dochodzi do konsolidacji różnych, niezwiązanych ze sobą ładunków, tak aby ciężarówka była załadowana w pełni.

Który rodzaj transportu wybrać?

Tak naprawdę ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ oba rodzaje transportu mają swoje plusy i minusy. Dla firm, które mają do przewiezienia bardzo duże partie towary i zależy im na tym, aby transport odbył się jak najszybciej, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie transport FTL. Wówczas firmy mają do dyspozycji całą przestrzeń transportową, w związku z czym transport może odbyć się od razu po jej wypełnieniu. Takie rozwiązanie jednak wiąże się ze znacznie większymi kosztami, niż ma to miejsce w przypadku transportu LTL.
Transport LTL z kolei może stanowić idealne rozwiązanie dla firm, które mają do przetransportowania niewielką ilość towaru i nie zależy im na czasie. Firmy transportowe zazwyczaj nie godzą się na przewożenie ładunku zajmującego niewielką część przestrzeni transportowej, dlatego w przypadku transportu LTL konieczne jest poczekanie na to, aż dana firma skonsoliduje inne ładunki i wypełni przestrzeń transportową. Taki rodzaj transportu wymaga uzbrojenia się w cierpliwość, jednak w przypadku firm, które wysyłają niewielkie ładunki niewymagające błyskawicznego przetransportowania do miejsca docelowego, może okazać się znacznie korzystniejszym rozwiązaniem, ze względu na niższe koszty transportu.

W tym dziale  Co to jest faktura uproszczona? Kto i kiedy może ją wystawić?

Dedykowane rozwiązania FTL/ LTL

Branża transportowa nieustannie się rozwija. Stanowi ona fundament sprawnie działającej gospodarki, dlatego na rynku pojawia się coraz więcej firm, które świadczą dedykowane rozwiązania FTL/ LTL. Jeśli zamierzamy regularnie wysyłać mniejsze lub większe partie towarów, warto nawiązać współpracę z przewoźnikami, którzy oferują oba typy transportu. Wybór odpowiedniego przewoźnika stanowi niezwykle istotną kwestię, dlatego warto poświęcić jej nieco uwagi.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *