Czym charakteryzuje się drobnica skonteneryzowana?

Sposób przewożenia towarów jest niezwykle istotny. Wpływa w dużej mierze na jakość świadczonych usług, szybkość realizacji, bezpieczeństwo ładunku. W przypadku firm logistycznych i spedycyjnych wybór często pada na drobnicę skonteneryzowaną. Jest to rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić pieniądze. Bardzo często stosuje się je w przypadku prowadzenia handlu z firmami zagranicznymi, szczególnie azjatyckimi. Drobnica skonteneryzowana to obecnie najpopularniejszy rodzaj przewożonych towarów, przede wszystkim z Państwa Środka.

Czym jest transport drobnicowy?

Transport drobnicowy rewelacyjnie sprawdza się w przypadku przewożenia towarów o niewielkich gabarytach. Duże ilości pojedynczych sztuk towarów warto przewozić drogą morską. Jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, chociaż trzeba liczyć się z wydłużonym oczekiwaniem. W przypadku transportu drobnicowego możliwe staje się wyznaczenie pojedynczych jednostek ładunkowych. Charakteryzuje się on różnorodnością kształtów i opakowań. W transporcie drobnicowym jest wielu nadawców i odbiorców rozmaitych towarów. Możliwe staje się przetransportowanie worków, beczek, skrzynek, pudełek. Oczywiście pewne przedmioty są wykluczone z transportu drobnicowego ze względu na swoją specyfikę. Ma to miejsce w przypadku między innymi materiałów wybuchowych, roślin, leków i produktów medycznych, wyrobów jubilerskich.

Co warto wiedzieć o transporcie drobnicowym?

W transporcie drobnicowym niezwykle ważne jest odpowiednie łączenie ze sobą poszczególnych towarów. Na uwadze trzeba mieć przede wszystkim ich rodzaj i kształt opakowań. W transporcie drobnicowym istotne staje się wspólne zapakowanie towarów przeznaczonych do różnych odbiorców. Można przykładowo związać ze sobą kilka ładunków, co ma na celu utworzenie jednego. Umieszcza się towary na palecie, w kontenerach. Można również połączyć kilka paczek w jednym pakiet. Wszystko to wpływa na czas transportu, bezpieczeństwa, cenę przewozu. Oczywiście istnieją różne ryzyka przewożenia towarów drobnicowych. Najczęściej stosuje się opakowania niezbyt trwałe, dotyczy to przykładowo pudełek i worków. Są one podatne na uszkodzenia mechaniczne.

W przypadku zniszczenia opakowania najczęściej jego zawartość przestaje nadawać się już do obrotu, co generuje straty. W transporcie drobnicowym najczęściej różne produkty łączy się w jeden zbiorczy ładunek. Zaletą tego rozwiązania jest umiejętne zabezpieczenie opakowań przed zniszczeniem. Można także przyspieszyć rozładunek i załadunek. W przypadku towaru drobnicowego najlepiej sprawdzają się do transportu palety i kontenery. Oczywiście opcji do wyboru jest więcej. Niezwykle ważne staje się również ich właściwe rozmieszczenie w pojazdach. Przewoźnicy bardzo dobrze zdają sobie sprawę z tego, że istnieje spore ryzyko uszkodzenia towarów drobnicowych, dlatego decydują się na wykupienie ubezpieczenia OC. W ten sposób można liczyć na uzyskanie należnego odszkodowania w razie zniszczenia ładunków.

W tym dziale  Co powinien zapewniać informatyczny system dla branży chemicznej?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *