Czy tanie przesyłki się opłacają?

Coraz większa liczba osób decyduję się na nadawanie wysyłek pocztą tradycyjną, bądź kurierem. Obie te możliwości są obecnie bardzo popularne, wiążą się jednak z poniesieniem kosztu. W zależności od formy przesyłki, którą wybiorą, różni się również cena tych paczek. Czy warto więc decydować się na tańsze wysyłki, czy lepiej nie ryzykować i wybrać opcję droższą? Jest to sprawa na pewno sporna i zależy przede wszystkim od tego co w danej paczce będzie się znajdować. Inaczej będzie w przypadku wartościowych przedmiotów, a inaczej w przypadku tych, które są mniej cenne. Wszystko jest sprawą preferencji, potrzeb i oczekiwań danego klienta.

Od czego zależy cena przesyłki?

Cena paczki uzależniona jest w główniej mierze od trzech podstawowych czynników. Pierwszym z nich jest waga wysyłanego przedmiotu. Zarówno klasyczna poczta, jak i kurierzy zwiększają cenę swojej usługi razem ze wzrostem wagi przekazywanego do adresata przedmiotu.

Następnym aspektem jest stopień w jakim klient chce ubezpieczyć swoją paczkę. Firmy kurierskie oprócz tego, że na ogół zapewniają bezpieczniejsze usługi, niż tradycyjna poczta, często oferują także swoim klientom dodatkowe ubezpieczenie paczki. Takie ubezpieczenia dają jeszcze większą pewność nadawcy, że przesyłka będzie bezpieczna i dotrze do adresata w nienaruszonym stanie. Pod tym względem poczta tradycyjna różni się tym, że daje klientowi możliwość wyboru pomiędzy wysyłką poleconą, a zwykłą. Ta pierwsza oferuje wydanie numeru nadania, dzięki czemu jest o wiele bezpieczniejsza, a klient może monitorować status nadania paczki. Usługa ta jest droższa niż zwykła wysyłka i zdecydowanie nie można jej zaliczyć do tanich przesyłek. Przy przekazywaniu rzeczy o większej wartości lub ważnych dokumentów zalecane jest wybranie opcji „polecony”

W tym dziale  Rodzaje katalogów reklamowych

Kurier opłaty

Ostatnim z tych trzech czynników decydujących o cenie nadawanej paczki jest miejsce w które nadawca chce ją wysłać. W takim przypadku wzrośnie zarówno koszt usługi kurierskiej jak i poczty. Przy wysyłce paczki poza granice Polski decydujące znaczenie ma to, w jakie miejsce konkretnie nadawca chce wysłać swą przesyłkę. Tanie przesyłki to te, nadawane do krajów Europy. Droższe okażą się paczki wysyłane na inne kontynenty. Tutaj także ogromne znacznie ma waga przesyłki – cięższe paczki będą zdecydowanie droższe.

Jaką opcję wysyłki wybrać?

Na podstawie powyższych argumentów można stwierdzić, że tanie przesyłki nie zawsze są opłacalne. Mogą sprawdzić się tylko w przypadku jeżeli dla nadawcy wysyłana paczka nie ma wielkiego znaczenia i nie straci on wiele, gdy ulegnie zniszczeniu, bądź zostanie zgubiona. Wówczas polecane jest skorzystanie z usług poczty tradycyjnej i zwykłej przesyłki lub też tańszego kuriera, który przeważnie cieszy się mniejszym zaufaniem, niż popularne firmy kurierskie. Jednak w przypadku nadawania droższych lub poufnych przedmiotów zaleca się wybranie znanej firmy kurierskiej lub nadanie paczki pocztą, ale w tym przypadku wybranie opcji poleconej.