Granie na konsoli i PC. Jakie są różnice?

Konsola czy PC – dylemat towarzyszący graczom co najmniej tak długo, jak samo istnienie obydwóch rozwiązań. Jakie zalety i wady ma każde z nich? I jakie są między nimi różnice? Warto o tym wiedzieć, zanim zdecydujemy się na jakikolwiek zestaw dla gracza.

Konsola – jednorazowy wydatek na długie lata

Właściwie każda konsola ma bardzo ważną zaletę: stanowi jedną całość, której nie można modyfikować. Dzięki temu to twórcy gier muszą starać się o wyciągnięcie z tego samego sprzętu coraz lepszej jakości swoich produktów. Gracz natomiast po prostu gra, nie martwiąc się przy tym o inwestycje w nowy procesor, kartę graficzną itp. Druga strona medalu jest jednak taka, że oprawa graficzna gier konsolowych – wraz z upływem czasu – coraz bardziej odstaje od oprawy graficznej gier komputerowych – im dłużej od premiery konsoli, tym gorzej.

Poza tym do zalet konsol należy przede wszystkim:

  • Niski koszt. Pomijając wspomniany brak konieczności aktualizacji podzespołów, sama konsola to wydatek rzędu niecałego tysiąca złotych, za który na pewno nie kupimy komputera nadającego się do grania w porządne gry;
  • Komfort użytkowania. Konsolę można podpiąć do każdego telewizora, monitora itd. Nadaje się ona na imprezy, można ją bez problemu przenosić i zawsze jest pewność, że wszystkie gry jej dedykowane będą (płynnie!) działać.

Komputer – wyższa jakość za wyższą cenę

W przeciwieństwie do konsol, architektura komputerów jest otwarta, a więc można ją modyfikować. Dzięki temu – wraz z rozwojem jakości gier – można wymieniać kartę graficzną, pamięć itd., ciesząc się przy tym coraz lepszą grafiką wirtualnego świata, w którym przebywamy. (Oczywiście i to ma drugą stronę – aktualizacje to zawsze niemały wydatek.) Po drugie – gry komputerowe są o wiele tańsze niż gry konsolowe, a ponadto jest ich na rynku (zdecydowanie!) więcej.

Różnica w kontrolerachKomputer PC

Jedną z ważniejszych – z punktu widzenia graczy – różnic pomiędzy konsolami i komputerami jest też różnica kontrolerów. Podstawowym kontrolerem komputera jest klawiatura i myszka – niezbyt wygodne w przypadku większości gier (może poza strategiami) – aczkolwiek można też podpiąć pada, kierownicę itp. Ważne jednak, żeby producent gry umożliwił ich obsługę – inaczej zostanie klawiatura i myszka.

Podstawowym kontrolerem konsol jest pad – o wiele wygodniejszy i zawsze w cenie podstawowego zestawu. Z kolei drugim – coraz to zresztą popularniejszym – rozwiązaniem są kontrolery ruchowe, tj. trzymane w ręce i – na podstawie jej ruchu – generujące ruch wirtualny.

Co wybrać?

Pozostaje więc pytanie: który zestaw dla gracza wybrać? Wszystko zależy od osobistych preferencji. Konsole są adresowane do tych, którzy:

  • Chcą skoncentrować się wyłącznie na grach (i ewentualnie na oglądaniu filmów);
  • Nie chcą wydawać pieniędzy na aktualizacje sprzętu.

Komputery to natomiast propozycja tych, którzy są zainteresowani większymi możliwościami niż tylko graniem (np. programowaniem, komunikacją z innymi osobami itd.). Tak więc jeszcze raz: wybór pomiędzy konsolą a PC zależy od osobistych preferencji.