Remont przez certyfikowanego wykonawcę – dlaczego warto?

Gruntowny remont to nie przelewki – konieczny jest zakup materiałów i wynajęcie odpowiedniego fachowca, a to wszystko sporo kosztuje. Wybór odpowiedzialnego i uczciwego wykonawcy to podstawa. Można oczywiście starać się oszczędzić i wynająć jakiegoś domorosłego fachowca, ale zwykle kończy się to naprawdę kiepsko. Zniszczone materiały budowlane, odpadające kafelki, trzeszczące panele czy krzywo zamontowane okna to tylko kilka problemów, z którymi borykają się klienci nierzetelnych firm budowlanych i „złotych rączek”. Jak tego uniknąć?

Jak znaleźć uczciwego budowlańca?

Zdawałoby się, że pojęcie „uczciwy budowlaniec” to oksymoron, ale w rzeczywistości znalezienie godnego zaufania fachowca jest jak najbardziej możliwe. Przede wszystkim należy szukać osób i firm, które posiadają certyfikat budowlańca. Bardzo trudno taki dokument uzyskać, ponieważ wymagania są niezwykle wysokie.

Do uzyskania certyfikatu potwierdzającego wysoką jakość usług niezbędne jest doświadczenie, pozytywne opinie klientów i wyrażenie zgody na systematyczne kontrole jakości. Firma lub indywidualny fachowiec, który chce otrzymać certyfikat, zobowiązuje się do przestrzegania regulaminu i kodeksu etyki budowlanej. Swoich klientów zawsze musi traktować z szacunkiem i uwzględniać ich potrzeby.

Certyfikat mogą uzyskać jedynie podmioty, które terminowo wywiązują się ze swoich zobowiązań, działają w sposób przejrzysty i czytelny, a także biorą udział w weryfikacji jakości usług budowlanych. Członkowie stowarzyszenia wydającego certyfikaty są zobowiązani do zawierania z klientami umów zgodnych z obowiązującym prawem oraz do informowania klientów o wszystkich konsekwencjach wynikających z niedotrzymania umowy.Remont

W tym dziale  Sprawdź, na czym polegają szkolenia z windykacji

Reklamacja usług zawsze musi być rozpatrywana niezwłocznie, a w przypadku nieuwzględnienia klientowi należy przestawić rzetelną i pełną informację na ten temat. Wszystkie podmioty posiadające certyfikat muszą zatrudniać pracowników posiadających odpowiednie kwalifikacje i spełniających normy zachowania wobec klientów. Certyfikowany wykonawca to pewność, że remont skończy się w wyznaczonym terminie, a wszystkie prace będą wykonane zgodnie z rzemiosłem budowlanym.

Jakich firm budowlanych należy unikać?

W przypadku, gdy w okolicy nie ma certyfikowanej firmy budowlanej, należy bardzo starannie wybrać przedsiębiorstwo lub osobę, która będzie przeprowadzać remont. Przede wszystkim warto sprawdzić opinie w Internecie i wśród znajomych. Bardzo ważny jest wizerunek firmy – jeśli w przedsiębiorstwie panuje bałagan i widoczny jest brak organizacji, to prawdopodobnie remont będzie przebiegał w takiej samej atmosferze.

Kiepskim wyborem jest również firma, w której często zmieniają się pracownicy. Właściciel zwykle zatrudnia przypadkowe i niekompetentne osoby, a do tego źle im płaci. Wówczas trzeba liczyć się z tym, że „fachowcy” ulotnią się z dnia na dzień i pozostawią po sobie tylko bałagan. Podpisując umowę z firmą budowlaną nieposiadającą certyfikatu, nie należy dawać zaliczek, ponieważ robotnicy mogą w ogóle się nie pojawić lub rozpocząć prace z dużym opóźnieniem.