Jak wysłać paczkę kurierem?

Wydawało by się, że jest to prosta sprawa. Wystarczy paczkę spakować, napisać adres i zamówić przyjazd kuriera, i gotowe. W zasadzie tak właśnie jest ale Ci, którzy kiedykolwiek próbowali to zrobić zdziwieni byli zapewne o ilu sprawach trzeba pamiętać. Zamówienie i wysłanie przesyłki kurierskiej jest proste pod warunkiem, że wiemy jak to zrobić.

Jak spakować paczkę?

Pierwszym krokiem będzie spakowanie naszej przesyłki. Do solidnego zabezpieczenia naszej przesyłki kurierskiej przydadzą się nam: wytrzymały karton, folia bąbelkowa, taśma przylepna lub dwustronna oraz folia stretch. Aby przewoźnik odpowiednio zadbał o zawartości, wystarczy na opakowaniu napisać informację dotyczącą obchodzenia się z przesyłką np. uwaga szkło. Nie zapomnijmy do paczki włożyć informacji dotyczącej nadawcy oraz odbiorcy paczki (adres i telefon). Adresy i numery telefonów na opakowaniu napiszmy czytelnie oraz zabezpieczmy je przed zamoknięciem lub zniszczeniem. Firmy kurierskie polecają dobrze dopasować opakowanie do zawartości. Jeśli jest ono za duże, można karton wypełnić np. specjalnymi poduszeczkami powietrznymi tak, aby towar nie przemieszczał się w trakcie transportu ale nie zwiększyła się znacznie waga paczki. Zorientujmy się też, jaki sposób pakowania jest wymagany przez firmę kurierską, która przewozić będzie nasza przesyłkę.

Zamawianie kuriera i wysyłka

Po przygotowaniu przesyłki kurierskiej wystarczy zamówić usługę przewozową. Najpopularniejszym sposobem jest zamówienie kuriera do domu, za pomocą strony internetowej przewoźnika. Wówczas nie jest konieczne podpisywanie umowy z firma kurierską. W tym celu wypełnić należy formularz elektroniczny. W formularzu należy podać wymiary i przybliżoną wagę paczki, aby wiadomo było jaka będzie cena usługi. Ponadto podajemy dane adresowe nadawcy i odbiorcy, a także zawartość przesyłki. Na podstawie danych z formularza sporządzony zostanie list przewozowy, który potrzebny jest firmie kurierskiej w trakcie transportu. Często kurier po przyjeździe do klienta waży paczkę i dopiero wówczas określa jej wagę gabarytową (jest to jednostka stosowana przez firmy kurierskie do ustalania wartości przesyłki). W każdym razie, po zamówieniu usługi kurierskiej zazwyczaj konieczne jest dokonanie płatności, chyba, że jest to tzw. przesyłka po,braniowa, która pozwala na opłacenie należnej kwoty przy odbiorze towaru. Zamawiając kuriera można jeszcze wybrać czas jego przyjazdu oraz godziny w jakich paczka ma być dostarczona. Można również dodatkowo ubezpieczyć naszą przesyłkę, by w razie zaginięcia lub zniszczenia otrzymać stosowne odszkodowanie. Pamiętajmy jednak, że dodatkowe usługi są płatne.

W tym dziale  Jak otworzyć własny punkt kurierski?

W ten sposób dokonuje się nadania przesyłki kurierskiej. Od tej chwili firma kurierska przejmuje odpowiedzialność za naszą paczkę i musi zrobić wszystko, by sprawnie i bezpiecznie dowieźć ja do celu. Wiele firm kurierskich daje nam- klientom możliwość śledzenia przesyłki, ponieważ w każdym punkcie przeładunkowym są one rejestrowane. W tym celu wpisujemy na stronie internetowej przewoźnika numer naszej przesyłki i wiemy dokładnie gdzie się w danym momencie znajduje. Wszystkie te udogodnienia powodują, że coraz częściej korzystamy z usług kurierów. Dzięki temu wysyłanie paczek stało sie łatwiejsze.