Papier do drukarki. Czym się różnią?

Własna, dobrej klasy drukarka to jeszcze za mało, by uzyskać doskonałej jakości wydruki. Na ich wygląd wpływ ma stan tonera – kiedy się kończy, kolory są wyblakłe, a druk niejednolity. Nie bez znaczenia jest też papier. Stary, pożółkły, cienki raczej nie nadaje się do wydruku ważnych dokumentów i nie kontrastuje aż tak efektownie z czernią czcionek i kolorami na wydruku.

Jak wybrać gramaturę papieru?

W sklepach papierniczych i marketach znaleźć można już dziesiątki rodzajów papieru do drukarek. Różni je nie tylko sama cena, bo te najtańsze to wydatek rzędu kilku złotych, zaś najdroższe – to już zakup za nawet kilkadziesiąt złotych. Jak je rozróżniać? Na co zwracać uwagę? I wreszcie czy ten najtańszy papier jest zawsze najgorszą opcją?

Kluczowym parametrem, kiedy wybiera się papier do drukarki jest gramatura. Najbardziej popularna i jednocześnie optymalna jest gramatura 80g/m2. Oznacza to, że grubość jednego arkusza wynosi 0,08 milimetra. Grubość ta sprawdza się przy codziennych wydrukach i w większości drukarek.

Koniecznie spojrzeć trzeba też na rozmiar papieru. Tym najbardziej popularnym formatem jest A4, ale bez problemu można znaleźć też papier w formacie A5 i A3, a w zależności od potrzeb, również i papier o niestandardowych rozmiarach. Przed zakupem warto się jednak upewnić, czy nasza domowa drukarka obsługuje te nietypowe formaty.

W tym dziale  Ergonomiczne środowisko pracy – w co się zaopatrzyć?

Chociaż niektórzy celowo nigdy nie kupują papieru najtańszego, to jednak nie trzeba go też od razu skreślać. Chociaż wydruk na nim jest rzeczywiście gorszej jakości, to jednak z uwagi na niską cenę, papier ten doskonale nadaje się do codziennych wydruków mniej ważnych dokumentów. Notatki, wstępne plany projektów, pomocnicze materiały – wszystko to śmiało można drukować właśnie na takim słabszej jakości papierze.

Co to jest klasa papieru?

Chociaż na jakość papieru wpływ ma przede wszystkim gramatura, to jednak nie można zapominać o kolorach. Biały papier do drukarek nie zawsze jest tak samo biały. Niektóre wydają się nieskazitelnie białe, inne mają żółtawy, kremowy albo szary odcień. Na pierwszy rzut oka trudno to wychwycić, ale jeśli porówna się ze sobą różne rodzaje papierów, to różnica jest od razu widoczna. Jeśli chodzi o kolor, to papier zalicza się do jednej z trzech klas jakości. Najlepsze są papiery klasy A, najsłabszej jakości są te rodzaje papieru, które oznaczane są jako klasa C.

Ile papieru jest w paczce?

Kiedy już kupuje się papier, warto pamiętać, że na cenę wpływ ma jednak nie tylko sama gramatura i klasa papieru. Istotne jest również to, ile arkuszy papieru znajduje się w paczce. Zazwyczaj jest to 500 arkuszy, ale jeśli papier jest dobrej jakości i wydaje się podejrzanie tani, w paczce może znajdować się np. tylko 400 czy 300 sztuk.

W tym dziale  Do czego służy papier satynowy?

 

Papier do zadań specjalnych – czyli jaki?

Na koniec warto wreszcie pamiętać, że można kupić też papier do zadań specjalnych. Grubszy, lekko połyskliwy papier kredowy jest idealny do zdjęć, dyplomów, zaproszeń czy innych ważnych dokumentów. Można znaleźć też papier z wzorkiem, bardziej chropowaty czy nawet metalizowany. Takie arkusze wyglądają bardzo efektownie, ale są niestety wielokrotnie droższe, niż zwykły papier do drukarki nawet ten najwyższej klasy.